O rasie

Historia powstania rasy Ragdoll

Rasa kotów Ragdoll pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest jedną z najbardziej znanych półdługowłosych ras kotów. Za twórczynię tej rasy uważa się Ann Baker.

Powszechnie uznaje się, że Ragdolle wywodzą się ze skrzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich, a ich nazwa z ang. to szmaciana lalka odzwierciedla ich charakter, ponieważ po uniesieniu Ragdolla do góry rozluźniają się jego mięśnie i staje się bezwładny niemalże jak „szmaciana lalka”.

Usposobienie

Ragdolle są, wyjątkowo ufne, spokojne, przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt. Charakteryzuje je wewnętrzny spokój oraz niesamowita delikatność. Ragdolle są bardzo uczuciowe, mocno przywiązują się do człowieka i chętnie towarzyszą w jego życiu. Zaletą tej rasy jest ich umiarkowana skoczność, rzadko używają pazurów podczas zabawy. Ze względu na swój łagodny charakter rasa ta polecana jest dla dzieci, osób starszych i osób niepełnosprawnych.

Charakterystyka rasy

Ragdolla można zaliczyć do dużych kotów. Głowa średniej wielkości w kształcie trójkąta. Charakterystyczne dla tej rasy są przepiękne duże, owalne, błękitne oczy, które sprawiają, że spojrzenie tych kotów jest naprawdę wyjątkowe. Uszy skierowane ku przodowi. Sierść Ragdolla jest bardzo gęsta, puszysta i jedwabista jak u królika, a ogon gęsty i również puszysty.

Posiadanie kota

Ragdolle są wyjątkowo miłym i łatwym w utrzymaniu zwierzakiem. Wbrew pozorom ich pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy jeden do dwóch razy w tygodniu lekko wyszczotkować futerko.